test podwójny

Test podwójny – przebieg badania, wskazania, interpretacja wyników

Test podwójny to jedno z badań prenatalnych, które można przeprowadzić w ciąży. Jest ono całkowicie nieinwazyjne, dzięki czemu nie zagraża bezpieczeństwu matki i jej dziecka. Jak przebiega to badanie? Kiedy warto wykonać test podwójny w ciąży? Sprawdź w naszym artykule!

Test podwójny – co to za badanie?

Test podwójny jest nieinwazyjnym badaniem prenatalnym. Wykonuje się je w pierwszym trymestrze, a dokładnie pomiędzy 11 a 14 tygodniem ciąży [1]. Polega on na analizie próbki krwi ciężarnej pod kątem stężenia białka PAPP-A oraz wolnej beta gonadotropiny kosmówkowej (beta-HCG). Dzięki temu można ocenić ryzyko rozwoju u płodu trzech najpowszechniejszych trisomii – zespołu Downa, zespołu Edwardsa oraz zespołu Patau.

Test podwójny – kiedy warto go wykonać?

Wykonanie testu podwójnego jest szczególnie wskazane kobietom, które zaszły w ciążę po 35 roku życia. W takim przypadku wiek matki znacznie podwyższa ryzyko rozwoju u dziecka niektórych wad wrodzonych, takich jak zespół Downa.

Test podwójny – co oznacza wynik badania?

Wyniki testu podwójnego najczęściej interpretuje się z badaniem USG. Jest to wtedy tzw. Test złożony. Jego skuteczność to około 92% [2]. Jego wyniki należy interpretować w następujący sposób:

  •  Niskie stężenie białka PAPP-A przy jednocześnie wysokim stężeniu beta-HCG i dużej przezierności karkowej wskazywać może na zespół Downa
  •  Niskie stężenie białka PAPP-A i beta HCG i duża przezierność karkowa wskazywać może na zespół Edwardsa lub zespół Patau

Na podstawie wyników testu złożonego oblicza się ryzyko rozwoju u płodu danej wady wrodzonej. Według Rekomendacji Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników pacjentce należy zaproponować testy typu NIPT, jeśli wynosi ono pomiędzy 1:300 a 1:1000 [3].

Zobacz też: Co oznacza zły wynik testu PAPP-A i podwyższone ryzyko trisomii? Co dalej? >>

Test podwójny i złożony a test typu NIPT

Test typu NIPT to badanie wolnego płodowego DNA, które obecne jest we krwi matki. Jednym z takich badań jest test Prenatal testDNA. Charakteryzuje się on czułością, która wynosi aż 99%. Jest przy tym także całkowicie bezpieczny dla matki i dziecka.

Test Prenatal testDNA ma szerszy zakres analizy niż test podwójny. Dzięki temu u płodu wykryć można nieprawidłowości w obrębie wszystkich 23 par chromosomów oraz poznać płeć (na życzenie) już od 10, tygodnia ciąży. Prenatal testDNA umożliwia także wykrycie u płodu zespołów mikrodelecji i duplikacji. Dzięki temu dostarcza wiele informacji o zdrowiu nienarodzonego dziecka. Czytaj więcej: Na czym polega Prenatal testDNA? >>

Zobacz też: Dlaczego warto wykonać test NIPT, gdy test PAPP-A dał zły wynik? >>

Więcej informacji

Szukasz testu prenatalnego dla siebie i potrzebujesz więcej informacji? Skorzystaj z bezpłatnych konsultacji.

konsultacje

 

Źródła:

  1. http://higherschoolspulse.com/api/files/view/32631.pdf
  2. https://medfemina.pl/jak-czytac-wyniki-badan-prenatalnych/
  3. Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników oraz Polskiego Towarzystwa Genetyki Człowieka dotyczące badań przesiewowych oraz diagnostycznych badań genetycznych wykonywanych w okresie prenatalnym, Ginekologia i Perinatologia Praktyczna 2022 tom 7, nr 1, strony 20–33
Oceń