Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęstsze pytania dotyczące Prenatal testDNA. Zapraszamy też do skorzystania z bezpłatnych konsultacji pod numerem tel. 535 645 355
Ile kosztuje Prenatal testDNA?
Cena Prenatal testDNA jest całkowita, zawiera już pobranie próbki w placówce lub w domu oraz konsultację nieprawidłowego wyniku badania z lekarzem genetykiem klinicznym. Aktualna cena Prenatal testDNA jest podana w cenniku: Cennik >>
Jak zapłacić za badanie Prenatal testDNA?
Kwotę i dane do płatności wysyłamy mailem po umówieniu badania. Za badanie Prenatal testDNA można zapłacić przelewem lub korzystając z płatności internetowych. Dostępne są także raty i płatności bezpłatnie odroczone (P24NOW). Czytaj więcej >>
Czy przed pobraniem próbki do badania Prenatal testDNA muszę odstawić heparynę?
Nie ma takiej konieczności. Możesz przyjmować heparynę i jej pochodne tak jak zazwyczaj, bez robienia przerwy przed wykonaniem badania Prenatal testDNA.
Jak wygląda wynik Prenatal testDNA oraz formularz zlecenia testu?
Aby otrzymać przykładowy wynik oraz wzór formularza wystarczy skontaktować się z nami mailowo info@prenataltestdna.pl lub telefonicznie: 665 761 161. Możesz też zobaczyć opis wyniku na stronie: Wynik testu Prenatal testDNA >>
Jak wygląda test Prenatal testDNA krok po kroku?
- Po umówieniu terminu kontaktuje się z Pacjentką nasz konsultant medyczny aby potwierdzić termin oraz dokończyć proces rezerwacji terminu badania. Kontakt następuje w ciągu jednej godziny.
- Aby dokończyć rezerwację prosimy o opłacenie badania.
- Po potwierdzeniu terminu i rezerwacji, w umówionym terminie należy przyjść do wybranej placówki lub oczekiwać na wizytę domową.
- W trakcie pobrania próbki podpisywany jest formularz zlecenia badania (wcześniej przesyłamy wzór na e-mail).
- Do Prenatal testDNA pobierana jest próbka krwi od matki z żyły odłokciowej, podobnie jak do badania krwi typu morfologia. Pobranie próbek jest szybkie i cała wizyta w placówce lub wizyta domowa trwa zwykle do 20 minut.
- Próbka wraz z formularzem zlecenia przekazywana jest do laboratorium Eurofins Genoma we Włoszech, w którym wykonywane są analizy. Transport próbek jest szybki i trwa tylko 1-2 dni robocze, podobnie jak w przypadku dostarczenia przesyłki do laboratorium w Polsce. Transport jest bezpieczny, odbywa się za pośrednictwem specjalnej przesyłki medycznej DHL Medical Express w temperaturze pokojowej (próbki nie przechowuje się w lodówce).
- Wynik testu dostępny jest do pobrania w bezpiecznym Panelu Pacjenta. Jest to oryginał – dokument jest podpisywany elektronicznie.
- W przypadku uzyskania nieprawidłowego wyniku można umówić się na konsultację z lekarzem genetykiem w cenie badania. Lekarz w trakcie konsultacji telefonicznej wyjaśnia znaczenie rezultatu i zaleca dalsze postępowanie.
W którym tygodniu ciąży można wykonać Prenatal testDNA?
Prenatal testDNA można wykonać już po skończonym 10 tygodniu ciąży. Nie ma górnej granicy ciąży do kiedy można zrobić Prenatal testDNA.
Dlaczego warto zrobić Prenatal testDNA?
Jak wybrać test NIPT?
Wybierając najlepszy NIPT dla siebie zwróć uwagę nie tylko na cenę. Warto sprawdzić wiarygodność laboratorium, dostępność konsultacji z doświadczonym lekarzem genetykiem klinicznym, zakres analizy, czy podana cena jest całkowita (czy nie czekają Cię dodatkowe opłaty). Zweryfikuj również informacje podawane w trakcie rozmowy i na stronie internetowej. Dlaczego jest to ważne piszemy w osobnym artykule Dowiedz się więcej >>
Czym różni się Prenatal testDNA od NIFTY pro, Sanco i innych NIPT?
Prenatal testDNA wyróżnia się szerokim zakresem analizy oraz walidacją kliniczną. Bada nie tylko powszechne trisomie, ale też bardzo małe zmiany w chromosomach, których nie „widzi” wiele innych nieinwazyjnych testów. Co ważne, skuteczność badania została potwierdzona również dla rzadkich nieprawidłowości, ponieważ w walidacji brała udział duża grupa ponad 70 000 ciąż. Czytaj więcej czym różni się Prenatal testDNA od innych testów prenatalnych >>
Zobacz też:
Jakie są wskazania do wykonania badania Prenatal testDNA?
- Gdy zalecana jest amniopunkcja z uwagi na podejrzenie zespołu Downa, Edwardsa czy Patau. Prawidłowy wynik badania w takiej sytuacji nie wymaga potwierdzenia testem inwazyjnym.
- Po 35 roku życia ze względu na większe ryzyko urodzenia dziecka z chorobą genetyczną.
- Gdy przesiewowe badania prenatalne takie jak PAPP-a i test złożony wskazują na nieprawidłowości mogące sugerować np. trisomię 21. Prenatal testDNA ma wyższą czułość i może pozwolić pomóc decyzję, czy amniopunkcja jest konieczna.
- W przypadku wcześniejszego urodzenia dziecka z chorobą genetyczną lub występowania choroby genetycznej w rodzinie.
- Kiedy Mama chce sprawdzić zdrowie dziecka nieinwazyjnym testem.
Kiedy nie można wykonać Prenatal testDNA?
Do przeciwwskazań należy m. in. ciążą poniżej 10 tygodnia ciąży, ciąża z 3 i więcej płodami. Zobacz wszystkie przeciwwskazania >>
Jak przygotować się do badania Prenatal testDNA?
Przed badaniem można zjeść, nie trzeba być na czczo. Zaleca się picie płynów w dniu pobrania oraz dzień wcześniej, aby zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu.
Co bada Prenatal testDNA? Jakie choroby wykrywa?
Prenatal testDNA wykrywa:
- 6 trisomii: 21. (zespół Downa), 18 . (zespół Edwardsa), 13. (zespół Patau) oraz 9., 16. i 22.
- 4 choroby związane z nieprawidłowościami liczby chromosomów płci: zespół Turnera, zespół Klinefeltera, zespół XXX, zespół XYY.
- Trisomie i monosomie pozostałych wszystkich chromosomów.
- Mikrodelecje i mikroduplikacje większe niż 7 MPZ oraz 9 mikrodelecji o rozmiarach 3-7 MPZ, w tym zespół DiGorge’a).
- Płeć na życzenie.
- RHD opcjonalnie.
Zakres badania zależy od wybranego pakietu i informacje o pakietach znajdziesz na stronie: Co bada Prenatal testDNA >>
Jak można umówić się na badanie Prenatal testDNA?
Badanie Prenatal testDNA można umówić dzwoniąc pod numer 665 761 161 lub wypełniając formularz online dostępny na naszej stronie.
Czym różni się Prenatal testDNA od innych badań prenatalnych (USG, PAPP-A)? Co daje jego wynik?
- Prenatal testDNA jest testem nieinwazyjnym (przesiewowym) i bezpiecznym. Jednocześnie ma wysoką czułość (ponad 99% dla trisomii 21., co jest porównywalne do czułości amniopunkcji). Bada nie tylko trisomię 21., 13. i 18., ale też inne aneploidie oraz mikrodelecje i mikroduplikacje, a także płeć na życzenie.
- Prenatal testDNA jest wskazany między innymi wtedy, gdy badania nieinwazyjne takie jak PAPP-a i USG wskażą na podwyższone ryzyko trisomii. Ma większą czułość i na jego wynik nie wpływa wiek matki. Wynik dostarcza ważnych informacji na temat zdrowia i gdy jest prawidłowy, to nie wymaga potwierdzenia badaniami inwazyjnymi.
- Z kolej nieprawidłowy wynik Prenatal testDNA jest wskazaniem do wykonania badań takich jak amniopunkcja.
Jaka jest skuteczność Prenatal testDNA?
Czułość testu Prenatal testDNA jest wysoka i wynosi ponad 99%. Co ważne, czułość została potwierdzona w szerokim badaniu dotyczącym skuteczności, które obejmowało 70 000 ciąż. Dowiedz się więcej o skuteczności Prenatal testDNA >>
Gdzie wykonywany jest Prenatal testDNA?
Analizy przeprowadzane są w laboratorium Eurofins Genoma we Włoszech. To laboratorium ma duże doświadczenie w NIPT, wykonało ich ponad 300 000.
Czy zlecenie Prenatal testDNA wiąże się z wpisem do rejestru ciąż i dane są widoczne w Internetowym Koncie Pajenta?
Nie, dane z takiego badania nie podlegają obowiązkowi wpisu o ciąży do rejestru zdarzeń medycznych i nie są widoczne na IKP.