Prenatal testDNA można zrobić już na wczesnym etapie ciąży. To kiedy wykonać Prenatal testDNA zależy od wieku ciąży oraz od wskazań, takich jak wiek przyszłej mamy i wyniki testu złożonego oraz PAPP-A.
Kiedy wykonać Prenatal testDNA? Wiek ciąży
Aby można było wykonać Prenatal testDNA, musi być ukończony 10. tydzień ciąży.
Wynika to z tego, że jest badanie wolne DNA płodu (ang. cell free fetal DNA, cffDNA). Są to krótkie, często porwane fragmenty DNA płodu, które są obecne w krwiobiegu matki w czasie ciąży. Przedostają się do niego głownie przez łożysko. Ilość wolnego płodowego DNA wzrasta wraz z wiekiem ciąży. Po skończeniu 10. tygodnia ciąży jego poziom jest już odpowiedni do wykonania analizy w kierunku nieprawidłowości genetycznych u dziecka.
Warto wiedzieć, że laboratorium dokładnie sprawdza ilość wolnego DNA płodowego w Twojej próbce i podaje tę informację na wyniku (tzw. frakcja płodowa). Jest to ważny wskaźnik na wyniku badania wolnego DNA płodu.
Dowiedz się więcej: Jak wygląda wynik Prenatal testDNA? >>
Nie ma górnej granicy wieku ciąży – Prenatal testDNA można zrobić praktycznie przez cały czas do końca ciąży.
Dlaczego warto wykonać Prenatal testDNA w I trymestrze ciąży?
Jednym z głównych powodów, dla których warto rozważyć wykonanie Prenatal testDNA w pierwszym trymestrze, jest możliwość bezpiecznego wykrycia nieprawidłowości genetycznych u dziecka już na wczesnym etapie ciąży. To badanie NIPT pozwala na uzyskanie cennych informacji na temat zdrowia dziecka, a prawidłowy wynik może pozwolić uniknąć wykonania badań inwazyjnych (np. amniopunkcji).
Wykonanie badania Prenatal testDNA w pierwszym trymestrze ciąży jest szczególnie zalecane dla kobiet, które znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka, czyli tych powyżej 35 roku życia, również dla tych, które uzyskały niepokojące wyniki badań przesiewowych, takich jak test PAPP-A i test złożony.
Badanie Prenatal testDNA może wykonać tak naprawdę każda mama, która chce bezpiecznie i dokładnie sprawdzić zdrowie swojego nienarodzonego dziecka. Szeroka wiedza o zdrowiu nienarodzonego dziecka może dać poczucie spokoju, tak ważne dla rodziców w trakcie ciąży.
Zobacz też: Opinie i historie Mam >>
Dlaczego warto zrobić Prenatal testDNA?
Jakie są wskazania do wykonania Prenatal testDNA?
Istnieje kilka kluczowych wskazań, dla których zaleca się wykonanie Prenatal testDNA. Należą do nich:
Wiek matki powyżej 35 lat
Z wiekiem rośnie ryzyko wystąpienia nieprawidłowości chromosomowych u dziecka. Kobiety powyżej 35. roku życia znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka trisomii, takich jak zespół Downa. Prenatal testDNA daje tym przyszłym mamom możliwość wczesnego wykrycia ewentualnych problemów genetycznych u maluszka.
Czytaj więcej: Badania prenatalne w ciąży po 35. roku życia >>
Co ważne, Prenatal testDNA wyróżnia się szerokim zakresem analizy, dlatego dostarcza wiele ważnych informacji o zdrowiu dziecka i może dać mamom poczucie spokoju. Bada nie tylko najczęstsze trisomie, ale też te rzadsze oraz m. in. zespół DiGeorge’a.
Zobacz też: Co bada Prenatal testDNA? >>
Nieprawidłowe wyniki testów przesiewowych
Jeśli wyniki badań przesiewowych, takich jak test PAPP-A lub test złożony, wskazują na podwyższone ryzyko nieprawidłowości chromosomowych, Prenatal testDNA jest naturalnym kolejnym krokiem w kierunku dokładniejszego poznania zdrowia dziecka. Badanie to, dzięki wysokiej czułości, może pozwolić mamom odzyskać spokój oraz uniknąć badań inwazyjnych.
Zobacz również:
- Zły wynik testu PAPP-A – co dalej? Jakie badania wykonać? >>
- Dlaczego po złym wyniku PAPP-A warto wykonać test NIPT? >>
Historia problemów genetycznych w rodzinie lub w poprzedniej ciąży
Rodzice, którzy w rodzinie lub w poprzedniej ciąży mieli przypadki chorób genetycznych, mogą zdecydować się na wykonanie Prenatal testDNA, aby sprawdzić zdrowie swojego dziecka pod kątem nieprawidłowości w chromosomach.
Dowiedz się więcej: Jak wygląda wynik Prenatal testDNA? >>
Grupa krwi Rh- u Mamy i Rh+ u Taty
Jeśli mama ma grupę krwi Rh-, a tata Rh+ wówczas istnieje ryzyko konfliktu serologicznego i choroby hemolitycznej płodu i noworodka. Dlatego warto rozważyć wykonanie badania Prenatal testDNA RHD. Badanie to pozwala określić RHD płodu już po 10. tygodniu ciąży. Można je wykonać jako osobne badanie lub połączyć z analizą w kierunku nieprawidłowości genetycznych u dziecka.
Czytaj więcej: Grupa krwi a RHD >>
Więcej informacji
Masz pytania i zastanawiasz się, czy Prenatal testDNA będzie odpowiedni w Twojej sytuacji? Zapraszamy do skorzystania z bezpłatnych konsultacji.