1 trymestr ciąży to czas intensywnych zmian w Twoim ciele i szybki rozwój maluszka. To również moment, w którym możesz wykonać ważne badania, pozwalające ocenić zdrowie dziecka już na bardzo wczesnym etapie. Sprawdź, na czym polegają badania prenatalne 1 trymestru i dlaczego warto się na nie zdecydować.
Na czym polegają badania prenatalne w 1 trymestrze?
Badania prenatalne 1 trymestru obejmują testy przesiewowe, których celem jest ocena ryzyka wystąpienia u dziecka wad genetycznych, takich jak zespół Downa (trisomia 21.), zespół Edwardsa (trisomia 18.) czy zespół Pataua (trisomia 13.). Standardowo wykonuje się USG genetyczne oraz test PAPP-A, czyli badanie biochemiczne z krwi mamy. Razem te dwa elementy tworzą tzw. test złożony.
Co analizuje się w badaniu PAPP-A?
Najprościej mówiąc, w teście PAPP-A bada się czynniki mogące świadczyć o nieprawidłowościach genetycznych, takie jak stężenie białka i hormonu we krwi mamy.
Wynik testu PAPPa opiera się na stężeniu dwóch substancji: białka PAPP-A i wolnej podjednostki β-hCG (razem jest to tzw. test podówjny). Wyniki te zestawiane są z wiekiem mamy, przeziernością karkową dziecka (NT) oraz innymi parametrami. Na ich podstawie program komputerowy wylicza ryzyko wystąpienia określonych nieprawidłowości. Taki obliczone ryzyko ma wartość statystyczną i pokazuje, ile mam z takim samym wynikiem urodzi zdrowe dziecko.
Co oznacza prawidłowy i zły wynik PAPP-a?
- Jeśli test pokaże niskie ryzyko, lekarz może uznać, że nie ma potrzeby wykonywania dalszych badań. To znak, że wynik testu PAPPa jest prawidłowy. Czytaj więcej: Prawidłowy wynik testu PAPP-A >>
- Jednak zdarza się, że zły wynik PAPP-a wskazuje na zwiększone ryzyko.. Warto pamiętać, że to tylko badanie przesiewowe – nie potwierdza ani nie wyklucza jednoznacznie wady. Służy jedynie oszacowaniu ryzyka i wskazaniu, czy potrzebne są kolejne kroki, takie jak amniopunkcja lub badania wolnego DNA płodu (NIPT). Czytaj więcej: Dlaczego po złym wyniku PAPP-A warto zrobić test NIPT? >>
Badania wolnego płodowego DNA – co to takiego?
Jeśli ryzyko wyszło podwyższone lub masz wątpliwości o zdrowie swojego dziecka, możesz wykonać badania wolnego płodowego DNA. To nowoczesne badania genetyczne, które analizują DNA dziecka krążące we krwi mamy. Ich skuteczność w wykrywaniu trisomii jest bardzo wysoka – sięga ponad 99%. Jednocześnie są zupełnie bezpieczne, gdyż pobiera się tylko krew z ręki mamy (jak do PAPP-A).
Badanie NIPT, które wyróżnia się dużą skutecznością i szrokim zakresem analizy, to Prenatal testDNA. Jego wynik dostarcza wiele ważnych informacji o zdrowiu maluszka już na wczesnym etapie ciąży. A jeśli jest prawidłowy, pozwala często odzyskać spokój oraz uniknąć badań inwazyjnych, takich jak amniopunkcja. To dobra opcja dla kobiet, które otrzymały zły wynik PAPP-a lub po prostu chcą uzyskać dodatkowe potwierdzenie o zdrowiu swojego dziecka.
Zobacz też: Na czym polega Prenatal testDNA? >>
Czy wszystkie kobiety powinny wykonywać NIPT w 1 trymestrze ciąży?
Nie, badanie NIPT nie jest obowiązkowe, ale wiele mam decyduje się na nie, by uzyskać większy spokój. Szczególnie polecane jest kobietom powyżej 35. roku życia, z obciążonym wywiadem genetycznym lub po wcześniejszych poronieniach, ale nie tylko. Każda mama w ciąży, która chce bezpiecznie i dokładnie sprawdzić zdrowie swojego dziecka, może wykonać test NIPT.
.
Kiedy wykonywać badania prenatalne w 1 trymestrze?
Badania prenatalne 1 trymestru wykonuje się zazwyczaj między skończonym 10. a 13. tygodniem ciąży. To najlepszy czas, by dokładnie ocenić rozwój dziecka i ewentualne ryzyko genetyczne. NA zrobienie testu PAPP-A jest czas do 13. tygodnia i 6 dnia, z kolej badania wolnego DNA płodu można wykonać również później – praktycznie bez górnej granicy wieku ciąży.
Badania prenatalne 1 trymest – podsumowanie
Pierwszy trymestr to idealny moment na wykonanie badań, które mogą dać Ci większy spokój i pomóc podjąć decyzje co do dalszej opieki nad ciążą. Jeśli wynik testu PAPPa wzbudzi niepokój, masz możliwość rozszerzenia diagnostyki o badania wolnego płodowego (badanie NIPT). Pamiętaj – każdy wynik to tylko część większego badania dającego obraz zdrowia dziecka.
Więcej informacji
Masz pytania? Nie musisz być z nimi sama. Porozmawiaj z naszą konsultantką medyczną.