mam 25 lat czy powinnam zrobic test nipt

Mam 25 lat, czy powinnam wykonać test NIPT?

Jednym z ważnych aspektów opieki nad zdrowiem przyszłej mamy i jej dziecka jest możliwość przeprowadzenia badań prenatalnych. Często słyszy się, że badania prenatalne są zalecane głównie kobietom po 35. roku życia, ale czy oznacza to, że młodsze mamy nie powinny ich wykonywać? Nic bardziej mylnego! Badania prenatalne warto wykonać niezależnie od wieku przyszłej mamy. W tym artykule wyjaśnimy, dlaczego warto rozważyć test NIPT, nawet jeśli masz 25 lat.

Dlaczego warto wykonać NIPT również w ciąży w wieku 25 lat?

Ryzyko genetyczne nie zależy wyłącznie od wieku

Choć prawdą jest, że ryzyko wystąpienia wad genetycznych rośnie wraz z wiekiem matki, to jednak takie zaburzenia mogą pojawić się także u młodszych kobiet. Statystyki pokazują, że większość dzieci z zespołem Downa rodzą kobiety poniżej 35. roku życia, co wynika z faktu, że to młodsze mamy stanowią większą część ogółu ciężarnych.

Ryzyko urodzenia dziecka z wadą wrodzoną może wynieść nawet do 5% (dotyczy to młodych i zdrowych kobiet!), dlatego Polskie Towarzystwo Ginekologiczne rekomenduje, by każda przyszła mama wykonała przesiewowe badania prenatalne na obecność najczęściej spotykanych aberracji chromosomowych i wad rozwojowych. [1]

Dlatego warto rozważyć NIPT (inaczej badania wolnego DNA płodu), niezależnie od swojego wieku, aby mieć ważne informacje o zdrowiu maluszka.

Poczucie pokoju ważne jest w czasie ciąży

Ciąża to czas, w którym każda mama pragnie zapewnić swojemu dziecku jak najlepszą opiekę. Wykonanie badania NIPT pozwala na sprawdzenie wielu poważnych wad genetycznych, co daje przyszłym rodzicom ogromny komfort psychiczny. Świadomość, że dziecko rozwija się zdrowo, to nieoceniona wartość w tym wyjątkowym okresie.

Bezpieczeństwo dla matki i dziecka

W przeciwieństwie do badań inwazyjnych, takich jak amniopunkcja, testy NIPT są całkowicie bezpieczne. Pobranie krwi jest szybkie, proste i nie wiąże się z żadnym ryzykiem dla mamy ani dziecka. Wystarczy pobrać małą próbkę krwi z ręki – jak do morfologii.

Sprawdź: Test NIPT czy amniopunkcja? Czym się różnią i które badanie zrobić? >>

Uzupełnienie przy złym wyniku testu PAPP-A

Czasami standardowe badania przesiewowe, takie jak test PAPP-A i test złożony, mogą wykazać nieprawidłowości, które niekoniecznie oznaczają wadę genetyczną. Zły wynik testu PAPP-A bywa przyczyną dużego stresu u przyszłych rodziców. W takiej sytuacji test NIPT może dostarczyć dodatkowych, precyzyjnych informacji na temat zdrowia dziecka, co pozwala uniknąć niepotrzebnych obaw, a nawet wykonania badań inwazyjnych, gdy dziecko jest zdrowe.

Badania wolnego DNA płodu są rekomendowane, gdy ryzyko trisomii w teście złożonym w I trymestrze ciąży wyniesie między 1:100 a 1:1000. [2]

Czytaj też: Dlaczego NIPT warto wykonać po złym wyniku PAPP-A? >>

Kiedy wykonać badanie NIPT?

Test NIPT można wykonać zwykle już od 10. tygodnia ciąży. To idealny moment, aby uzyskać szczegółowe informacje na temat zdrowia dziecka i rozwiać wszelkie wątpliwości. Warto pamiętać, że im wcześniej wykonamy badanie, tym szybciej uzyskamy ważne informacje o zdrowiu dziecka.

Polecamy: Popularne mity i fakty o NIPT >>

Mam 25 lat, czy NIPT jest dla mnie?

Jeśli masz 25 lat i zastanawiasz się, czy warto wykonać test NIPT, oto kilka sytuacji, w których warto szczególnie rozważyć to badanie:

  1. Chcesz sprawdzić zdrowie swojego dziecka – niezależnie od wieku, każda mama pragnie wiedzieć, że jej maluszek rozwija się prawidłowo.
  2. Masz obawy związane z historią genetyczną rodziny – jeśli w Twojej rodzinie lub w poprzednich ciążach występowały przypadki wad genetycznych, badanie może dostarczyć cennych informacji.
  3. Chcesz uniknąć badań inwazyjnych – jeśli zależy Ci na bezpieczeństwie, NIPT może być rozwiązaniem dla Ciebie.
  4. Zły wynik testu PAPP-A – jeśli wcześniejsze badania przesiewowe jak PAPP-A i test złożony wskazują na podwyższone ryzyko, test NIPT pozwoli na dokładniejszą ocenę sytuacji.

Jaki NIPT wybrać?

Poznaj najważniejsze wskazówki w filmie. Pod filmem znajdziesz dalszą część artykułu.

Dowiedz się więcej w poradniku: Jak wybrać test NIPT dla siebie? >>

Jaki NIPT warto wybrać?

Wśród dostępnych na rynku badań NIPT, warto zwrócić uwagę na Prenatal testDNA. To dokładny test prenatalny, który wyróżnia się szerokim zakresem badanych nieprawidłowości i potwierdzoną skutecznością.

Dlaczego warto zrobić Prenatal testDNA?dlaczego warto zrobićprenatal testdna

Zobacz więcej: Czym Prenatal testDNA wyróżnia się wśród innych badań prenatalnych? >>

Co to jest test NIPT?

NIPT (ang. Non-Invasive Prenatal Testing) to nowoczesne badanie prenatalne, które pozwala na ocenę ryzyka wystąpienia najczęstszych wad genetycznych u dziecka, takich jak zespół Downa, zespół Edwardsa czy zespół Pataua. Niektóre testy NIPT oferują rozszerzoną analizę również o rzadkie trisomie czy mikrodelecje (np. zedpół DiGeorge’a).

Badanie polega na analizie wolnego DNA płodu (cffDNA) obecnego we krwi matki. Dzięki temu jest całkowicie bezpieczne zarówno dla mamy, jak i dziecka, ponieważ nie wymaga pobrania zastosowania inwazyjnej procedury.

wolne DNA płodu

Czytaj więcej: Czym jest wolne DNA płodu i frakcja płodowa? >>

Podsumowanie

Badania prenatalne, takie jak NIPT, to niezwykle wartościowe narzędzie, które powinno być dostępne dla każdej przyszłej mamy, niezależnie od jej wieku. Dzięki nim można uzyskać szczegółowe informacje na temat zdrowia dziecka już na wczesnym etapie ciąży, co poczucie spokoju i bezpieczeństwa.

Wybór odpowiedniego badania wolnego DNA płodu to ważna decyzja, dlatego warto zaufać sprawdzonym rozwiązaniom. Prenatal testDNA to badanie, które łączy w sobie najwyższą jakość, bezpieczeństwo i szeroką analizę genetyczną. Dzięki niemu możesz mieć pewność, że Twoje dziecko jest w dobrych rękach, a Ty otrzymasz rzetelne i szybkie wyniki.

Zobacz też: Jak wygląda wynik Prenatal testDNA i jakich informacji dostarcza? >>

Więcej informacji

Masz pytania o badania prenatalne? Potrzebujesz więcej informacji? Zapraszamy do skorzystania z bezpłatnych konsultacji.

bezplatne konsultacje prenatal testdna v2

Źródła:

[1]  Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące postępowania w zakresie diagnostyki prenatalnej (Kwiecień 2009)

[2] Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników oraz Polskiego Towarzystwa Genetyki Człowieka dotyczące badań przesiewowych oraz diagnostycznych badań genetycznych wykonywanych w okresie prenatalnym, Ginekologia i Perinatologia Praktyczna 2022 tom 7, nr 1, strony 20–33

Oceń