USG genetyczne to nieinwazyjne badanie obrazowe. Umożliwia ono sprawdzenie, czy dziecko w łonie matki rozwija się prawidłowo. Sprawdź, na czym dokładnie polega wykonanie USG genetycznego oraz jakie choroby można wykryć w tym badaniu!
USG prenatalne – co to za badanie?
USG prenatalne to badanie obrazowe, które wykonuje się w I trymestrze ciąży. Zwykle przeprowadzane jest między 10 a 14 tygodniem. Wykonuje się je poprzez przyłożenie do brzucha ciężarnej głowicy emitującej ultradźwięki. Pozwala to uzyskać na monitorze trójwymiarowy obraz dziecka, dzięki czemu lekarz może ocenić jego rozwój.
USG genetyczne – ile kosztuje?
USG genetyczne możemy wykonać bezpłatnie. Jest to badanie refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ). Nie dotyczy to jednak każdej ciężarnej. USG prenatalne bezpłatnie wykonać można w przypadku:
- Zajścia w ciążę po 35 roku życia
- Wystąpienia w rodzinie przypadków chorób genetycznych
- Zdiagnozowania chorób genetycznych w poprzedniej ciąży
Pozostałe ciężarne USG genetyczne mogą wykonać odpłatnie. Jego cena różni się w zależności od placówki, ale zwykle jest to około 300 zł.
USG genetyczne – co może wykryć?
USG genetyczne z perspektywy pacjentki wygląda jak standardowe badanie USG. Jednak lekarzowi umożliwia ono dużo dokładniejsze przyjrzenie się rozwojowi dziecka i ocenę istotnych parametrów, takich jak przezierność fałdu karkowego czy ruchy płodu. Pozwala to wykryć u płodu oznaki wskazujące m.in. na zespół Downa, wady cewy nerwowej czy wady serca.
1 trymestr ciąży – USG prenatalne a inne badania
Według zaleceń Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego USG prenatalne w pierwszym trymestrze ciąży powinno zostać wykonane razem z biochemicznym testem PAPP-A. Jest to badanie wykonywane z krwi matki, które pozwala wykryć u płodu trzy najbardziej powszechne trisomie – zespół Downa, zespół Edwardsa oraz zespół Patau.
Kobietom ciężarnym w pierwszym trymestrze poleca się także wykonanie badania wolnego płodowego DNA (cffDNA), takiego jak Prenatal testDNA.
Wykonuje się go na małej próbce krwi matki. Jest to nieinwazyjne i bezbolesne badanie, którego czułość wynosi ponad 99%. Dzięki niemu u płodu wykryć można trisomie i monosomie wszystkich 23 par chromosomów oraz wiele delecji i duplikacji, w tym nawet bardzo małych mikrodelecji 3-7 Mpz, jak zespół DiGeorge’a. Chociaż takie zmiany są bardzo małe, mogą mieć znaczny wpływ na zdrowie dziecka. Badanie umożliwia także określenie płci dziecka na życzenie rodziców oraz – opcjonalnie – RHD płodu.
Dlaczego warto wykonać Prenatal testDNA?