12 tydzień ciąży to dobry moment, żeby wykonać badania prenatalne. Dzięki nim dowiemy się, czy nasze dziecko na pewno rozwija się prawidłowo. Jakie dokładnie badania prenatalne warto wykonać w 12 tygodniu ciąży? Które z nich są refundowane? Jakie schorzenia można dzięki nim wykryć? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej!
12 tydzień ciąży a badania prenatalne – które testy wykonać na tym etapie ciąży?
12 tydzień ciąży to bardzo dobry moment na wykonanie przesiewowych testów prenatalnych. Są to nieinwazyjne badania, w których oszacowuje się ryzyko rozwoju danej wady u dziecka. Ich wykonanie nie wiąże się z ryzykiem żadnych powikłań. Przyszłym mamom szczególnie poleca się następujące testy tego typu:
- Test złożony [1] – w ramach tego badania wykonuje się test PAPP-A i badanie stężenia hormonu beta hcg z krwi matki oraz badanie USG genetyczne, w którego trakcie dokonuje się pomiaru przezierności karkowej u płodu. Dzięki temu lekarz może oszacować ryzyko wystąpienia zespołu Downa (trisomi 21), zespołu Edwardsa (trisomi 18) oraz zespołu Patau (trisomi 13) u płodu.
- Badanie wolnego płodowego DNA (cffDNA), takie jak test Prenatal testDNA – jest to badanie wykonywane na próbce krwi matki. Charakteryzuje je wysoka czułość, która wynosi aż 99%. W wersji Karyo Plus test Prenatal testDNA pozwala na wykrycie u płodu nieprawidłowości w obrębie wszystkich chromosomów, w tym chromosomów płci oraz zespoły delecji i duplikacji. Badanie to umożliwia także określenie płci dziecka, jeśli przyszli rodzice mają takie życzenie [2].
12 tydzień ciąży a badania prenatalne – które testy są refundowane?c
W Polsce obowiązuje Program Badań Prenatalnych refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Dzięki niemu test złożony ciężarne mogą wykonać całkowicie za darmo. Nie dotyczy to jednak każdej przyszłej mamy. Z Programu Badań Prenatalnych skorzystać można w przypadku:
- Zajścia w ciążę w wieku 35 lat lub później
- Otrzymania nieprawidłowego wyniku badań prenatalnych
- Stwierdzenia podwyższonego ryzyka urodzenia dziecka z chorobą o podłożu monogenetycznym lub wieloczynnikowym
- Zdiagnozowania aberracji chromosomowej u jednego z rodziców
- Stwierdzenia aberracji chromosomowej w poprzedniej ciąży [3]
Źródła:
- https://badaniaprenatalne.pl/badania-prenatalne-w-i-trymestrze-ciazy
- https://prenataltestdna.pl/
- https://pacjent.gov.pl/program-profilaktyczny/program-badan-prenatalnych
Dlaczego warto wykonać Prenatal testDNA?