Kobiety, które zaszły w ciążę dzięki in vitro, często zastanawiają się, czy warto przeprowadzić badania prenatalne. Jest to bardzo ważna diagnostyka, dlatego nie należy z niej rezygnować, będąc w ciąży. Sprawdź, dlaczego warto wykonać badania prenatalne po in vitro!
Badania prenatalne po in vitro – wskazania
Zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników każda kobieta ciężarna w Polsce powinna mieć zaproponowane wykonanie przesiewowych badań prenatalnych, w których wykryć można najczęstsze aberracje chromosomowe [1]. Dotyczy to także kobiet po in vitro.
W szczególności badania prenatalne wykonać należy w przypadku:
- Zajścia w ciążę po 35 roku życia
- Otrzymania nieprawidłowego wyniku testu podwójnego lub potrójnego
- Otrzymania nieprawidłowego wyniku USG genetycznego
- Zdiagnozowanie wady ośrodkowego układu nerwowego
- Urodzenie dziecka z chorobą metaboliczną
- Zdiagnozowanie anomalii lub aberracji chromosomowych w poprzednich ciążach
- Zdiagnozowanie wady ośrodkowego układu nerwowego w poprzednich ciążach
- Zdiagnozowanie translokacji chromosomowej u rodziców
- Zdiagnozowanie mozaicyzmu chromosomowego u rodziców
Kobiety w ciąży po in vitro nie muszą mieć więc szczególnych wskazań do przeprowadzenia badań prenatalnych. Mimo tego i tak warto wykonać diagnostykę. Dzięki temu upewnimy się, że nasz maluszek rozwija się zdrowo.
Badania prenatalne w ciąży po in vitro – dlaczego warto je wykonać?
Badania prenatalne to bardzo cenne narzędzia diagnostyczne w przypadku każdej ciąży. Mogą one dać nam coś najcenniejszego w ciąży – spokój, że naszemu maluszkowi nic nie grozi. Z kolei w przypadku wykrycia jakichkolwiek nieprawidłowości możemy lepiej przygotować się na przyjście na świat dziecka z daną wadą, a lekarze mogą opracować już schemat leczenia. Dzięki temu będzie ono mogło być wdrożone od razu po porodzie.
Badania prenatalne po in vitro – forum opinii
Pacjentki po in vitro często decydują się na przeprowadzenie badania wolnego płodowego DNA. Są to nieinwazyjne testy o wysokiej czułości. Przykładem takiego badania jest test Prenatal testDNA, dzięki któremu u płodu wykryć możemy wiele rodzajów wad wrodzonych. Do przeprowadzenia takiego badania potrzebna jest jedynie próbka krwi ciężarnej. Jej pobranie jest całkowicie bezbolesne.
Źródła:
1. Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące postępowania w zakresie diagnostyki prenatalnej (Kwiecień 2009); [2] badaniaprenatalne.pl/nieplodnosc/diagnostyka-preimplantacyjna
Dlaczego warto wykonać Prenatal testDNA?