Test PAPP-A jest jednym z podstawowych badań prenatalnych. Jest to nieinwazyjny test wykonywany z krwi matki. Sprawdź, co dokładnie oznacza jego wynik i jakie są jego normy!
Wynik testu PAPP-A – co oznacza?
Wyniki testu PAPP-A otrzymamy w ciągu 7-10 dni roboczych. Znajdziemy w nim informacje na temat potencjalnego ryzyka rozwoju zespołu Downa, zespołu Edwardsa oraz zespołu Patau u płodu. Jest ono stwierdzane na podstawie obniżonego lub podwyższonego stężenia białka PAPP-A we krwi kobiety ciężarnej. Badanie PAPP-A informuje też o funkcji łożyska.
Test PAPP-A normy IU/l – co to właściwie oznacza?
Na wyniku naszego testu znajdziemy informacje o jednostce IU/l. Jest to międzynarodowa jednostka używana do pomiaru aktywności substancji biologiczne czynnych. Ostatecznie nie będzie w niej jednak podane stężenie białka PAPP-A (wg fmf) – normy IU/l przelicza się na jednostkę MoM. Jej wartość zależna jest od stężenia białka PAPP-A, wyniku wolnego beta HCG, parametrów ocenionych podczas USG i kilku innych zmiennych.
Wolne b-hcg i test PAPP-A – normy mlu/l
W interpretacji wyniku bierze się pod uwagę przezierność karkową, wole beta HCG oraz stężenie białka PAPP-A (badanie PAPP-A z beta HCG to tzw. test podwójny). Norma ogólnie przyjęta prezentuje się następująco:
- Zwiększone ryzyko urodzenia dziecka z zespołem Downa stwierdza się przy obniżonym stężeniu białka PAPP-A (poniżej 0,5 MoM), podwyższonym beta hCG (powyżej 2,52 MoM) oraz podwyższonym wskaźniku przezierności karkowej.
- Zwiększone ryzyko urodzenia dziecka z zespołem Patau i zespołem Edwardsa stwierdza się przy obniżonym stężeniu białka PAPP-A (poniżej 0,33 MoM) i beta hCG (poniżej 0,33 MoM) oraz podwyższonym wskaźniku przezierności karkowej[1].
Na wyniku znajdziemy także obliczone ryzyko wystąpienia danej wady u dziecka. Mają one wartość statystyczną. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne rekomenduje, aby wyniki uznawać za nieprawidłowe, jeśli ryzyko jest większe lub równe 1:300[2].
Jeśli otrzymaliśmy nieprawidłowe wyniki, to warto skonsultować się z lekarzem. Jednak z kim skonsultować wynik testu PAPP-A? Najlepiej z lekarzem ginekologiem prowadzącym ciążę. Wynik z obliczonym ryzykiem na podstawie testu złożonego można skonsultować też z lekarzem genetykiem. Zinterpretuje on wynik i dokładnie opowie nam, co on oznacza. W razie potrzeby skieruje nas także na dodatkowe badania.
Zły wynik testu PAPP-A a dalsza diagnostyka
Nieprawidłowy wynik badania PAPP-A i podwyższone ryzyko obliczone w teście złożonym oznacza konieczność przeprowadzenia dalszej diagnostyki. W takiej sytuacji wykonać można nieinwazyjny test Prenatal testDNA. Charakteryzuje się on wysoką czułością i bezpieczeństwem. Pomoże on w ocenie, czy przeprowadzenie inwazyjnego badania, takiego jak amniopunkcja, na pewno jest konieczne. Dowiedz się więcej o Prenatal testDNA >>
Źródła:
- dobreusg.pl
- Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące postępowania w zakresie diagnostyki prenatalne. 2009. Ginekologia Polska 80: 390-393.