Ważnym pojęciem badaniu Prenatal testDNA jest frakcja płodowa. Zatem, frakcja płodowa co to jest jakie są normy i dlaczego jest tak ważna? Przyjrzyjmy się temu bliżej.
Frakcja płodowa co to jest?
Frakcja płodowa to udział wolnego DNA płodu obecnego we krwi matki w stosunku do całkowitej ilości wolnokrążącego DNA.
Jest to niezwykle ważny wskaźnik dla badania wolnego płodowego DNA i istotne jest, aby frakcja płodowa była precyzyjnie określona i podana w wynikach badania.
Na wyniku Prenatal testDNA jest przedstawiona na przykład w taki sposób: Frakcja płodowa: 15%.
Czytaj więcej: Jak wygląda wynik Prenatal testDNA >>
Frakcja płodowa jest istotna ponieważ test NIPT polega na analizie tego właśnie DNA, aby wykryć ewentualne nieprawidłowości chromosomowe u płodu.
Wolne pozakomórkowe DNA, to krótkie fragmenty chromosomalnego DNA znajdujące się w krwiobiegu. W trakcie ciąży we krwi matki pojawia się dodatkowo wolne pozakomórkowe DNA płodu – cffDNA. Przedostaje się ono głównie przez łożysko i znika po narodzinach dziecka. Jest więc specyficzne dla danej ciąży.
Wartość frakcji płodowej wzrasta wraz z wiekiem ciąży i po skończonym 10. tygodniu ciąży osiąga wartość odpowiednią do przeprowadzenia badania.
Frakcja płodowa normy
Aby test Prenatal testDNA mógł zostać przeprowadzony, minimalny odsetek cffDNA musi wynosić co najmniej 4%.
Czy wartość frakcji płodowej wpływa na wynik badania Prenatal testDNA?
Frakcja płodowa nie wpływa na pewność wyniku testu Prenatal testDNA, a na możliwość wykonania testu, jeśli wartość jest zbyt niska. Tak więc dla pewności wyniku nie ma znaczenia, czy stężenie wynosi na przykład 4% czy 12% – w obu przypadkach wyniki testu Prenatal testDNA będą równie pewne.
Niska frakcja płodowa a ponowne pobranie próbki w badaniu Prenatal testDNA
Jeżeli cffDNA okaże się być za mało (frakcja płodowa będzie za niska), zgłosimy konieczność ponownego pobrania próbki, które jest dla naszych Pacjentek bezpłatne. Są to jednak rzadkie sytuacje. Jedną z przyczyn może być nieprawidłowe określenie wieku ciąży w momencie pobrania próbki.
Dowiedz się więcej
Skontaktuj się z nami i zapytaj o badanie. Skorzystaj z bezpłatnych konsultacji.