Prenatal testDNA jest nieinwazyjny i może go zrobić niemal każda przyszła Mama. Istnieją jednak przeciwwskazania do wykonania testu lub dodatkowe zalecenia dotyczące terminu pobrania próbki.
Przeciwwskazania
- Ciąża z 3 i więcej płodami – nie można wykonać badania
- Ciąża poniżej 10. tygodnia ciąży – nie można wykonać testu
- Zanikający bliźniak jeśli zatrzymanie rozwoju nastąpiło po 8 tygodniu ciąży lub minęło mniej niż 8 tygodni ciąży od zatrzymania do pobrania próbki – nie można wykonać testu
- DNA guza obecne w krwi matki – nie można wykonać testu
- Minęło mniej niż 4 tygodnie od ostatniej immunoterapii – rekomendowane jest odczekanie 4 tygodni
- Minęło mniej niż 4 tygodnie od ostatniego leczenia ludzką albuminą osocza – rekomendowane jest odczekanie 4 tygodni
- W ciągu ostatniego roku przeprowadzono transfuzję krwi – rekomendowane jest odczekanie 12 miesięcy
Przeszczep narządu oraz nieprawidłowy kariotyp marki (inwersje, translokacje, delecje, duplikacje, mozaicyzm) wymagają konsultacji przed wykonaniem badania. Nie jest rekomendowane wykonanie badania w przypadku przebytej terapii komórkami macierzystymi.
Prenatal testDNA RHD jest dostępny tylko dla ciąż, w których mama jest Rh ujemna, a ojciec Rh dodatni.
Zobacz też: Jak krok po kroku przebiega badanie Prenatal testDNA >>
Prenatal testDNA a heparyna
Heparyna nie jest przeciwwskazaniem do wykonania badania Prenatal testDNA. Przed pobraniem próbki możesz przyjmować heparynę tak jak zazwyczaj i nie jest wymagane jej odstawienie.
Prenatal testDNA w ciąży bliźniaczej
- W ciąży bliźniaczej jednokosmówkowej można zrobić Prenatal testDNA Karyo Plus i Prenatal testDNA 3 oraz Prenatal testDNA RHD.
- W ciąży bliźniaczej dwukosmówkowej nie jest dostępny Prenatal testDNA Karyo Plus i Prenatal testDNA RHD. Można wykonać tylko Prenatal testDNA 3.
Więcej informacji
Jeśli chcesz wykonać Prenatal testDNA, jednak powyższe przeciwwskazania i sytuacje dotyczą Ciebie, skorzystaj z bezpłatnych konsultacji.