grupa krwi a rhd

Grupa krwi a RHD

grupa krwi a rhdGrupa krwi a RHD to temat niezwykle istotny, zwłaszcza dla kobiet w ciąży. Wiedza na ten temat może mieć ogromny wpływ na zdrowie zarówno matki, jak i dziecka.

W tym artykule wyjaśnimy, czym jest grupa krwi RH i dlaczego jej znajomość jest ważna w ciąży oraz jak nieinwazyjnie zbadać RHD płodu już od 10. tygodnia ciąży.

Co to jest grupa krwi RH?

Każdy z nas ma określoną grupę krwi, wynikającą z tego, jakie antygeny występują na erytrocytach (krwinkach czerwonych). Dwa najważniejsze układy grup krwi to AB0 oraz Rh. Jeśli chodzi o AB0, wyróżniamy grupy krwi, takie jak: 0 – brak antygenu; A – antygen A; B – antygen B; AB – antygeny A i B.

Natomiast RH może być:

  • ujemne (brak antygenu D) lub
  • dodatnie (antygen D).

Osoby, które mają antygen D, mają grupę krwi RH+ (RH dodatnią), natomiast osoby, które go nie mają, mają grupę krwi RH- (RH ujemną).

Dlaczego znajomość grupy krwi RH jest ważna w ciąży?

W czasie ciąży, znajomość grupy krwi RH matki i ojca jest kluczowa z kliku powodów.

Zapobieganie konfliktowi serologicznemu

Konflikt serologiczny może wystąpić, gdy matka ma grupę krwi RH-, a ojciec RH+. W takiej sytuacji istnieje ryzyko, że dziecko odziedziczy po ojcu grupę krwi RH+. Wówczas organizm matki może traktować krwinki dziecka jako obce i produkować przeciwciała przeciwko nim, co może prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych dla dziecka.

Zapobieganie chorobie hemolitycznej noworodków (HDN)

Jeśli matka z grupą krwi RH- wytworzy przeciwciała przeciwko RH+ krwinkom dziecka, może to prowadzić do choroby hemolitycznej noworodków. Jest to stan, w którym czerwone krwinki dziecka są niszczone szybciej niż mogą być zastępowane, co może powodować żółtaczkę, anemię, a w skrajnych przypadkach nawet śmierć noworodka.

Planowanie leczenia i profilaktyki

Znając grupę krwi RH, lekarze mogą zareagować odpowiednio wcześnie. Kobiety w ciąży z grupą krwi RH- otrzymują zazwyczaj immunoglobulinę anty-D w trakcie ciąży oraz po porodzie, aby zapobiec wytwarzaniu przeciwciał przeciwko RH+ krwinkom.

Badanie RH płodu jest możliwe już od 10. tygodnia ciąży

Jeśli masz grupę krwi RH-, a ojciec dziecka RH+, możesz  wykonać badanie RH płodu, dostępne już po 10. tygodniu ciąży. Prenatal testDNA RHD to nieinwazyjne badanie i wymaga pobrania tylko małej próbki krwi matki z żyły odłokciowej, podobnie jak do morfologii.

Z tej samej próbki można też wykonać analizę w kierunku nieprawidłowości genetycznych, takich jak np. trisomia 21. (zespół Downa), a dzięki temu uzyskać wiele cennych informacji o zdrowiu dziecka. Dowiedz się więcej: Na czym Polega Prenatal testDNA? >>

Dlaczego warto zrobić Prenatal testDNA?dlaczego warto zrobićprenatal testdna

Oceń