Ciąża w wieku 39 lat wiąże się z podwyższonym ryzykiem rozwoju wad wrodzonych, takich jak zespół Downa. Kobieta w takiej sytuacji musi więc pamiętać o wykonaniu diagnostyki prenatalnej. Dzięki niej wykryte zostać mogą takie nieprawidłowości. Sprawdź, jakie dokładnie badania prenatalne wykonać będąc w ciąży w wieku 39 lat!
Ciąża w wieku 39 lat – dlaczego badania prenatalne są takie ważne?
Diagnostyka prenatalna zalecana jest każdej kobiecie ciężarnej. Szczególnie jednak przeprowadzona powinna zostać u pacjentek po 35 roku życia, a w tym kobiet będących w ciąży w wieku 39 lat. Ze względu na wiek są one dużo bardziej narażone na urodzenie dziecka obciążonego wadą wrodzoną. W przypadku zespołu Downa u kobiet w wieku 35 lat ryzyko rozwoju zaburzenia wynosi aż 1:300, a u ciężarnych w wieku 40 lat 1:100. U kobiet w wieku 45 lat jest to już 1:20. Dla porównania u kobiet w wieku 20 lat ryzyko to wynosi 1:1527[1].
Ciąża w wieku 39 lat – jakie badania wykonać, aby upewnić się, że dziecko jest zdrowe?
Diagnostyka prenatalna to wiele różnych badań. Kobietom w ciąży w wieku 39 lat szczególnie zaleca się przeprowadzenie następujących testów:
- Testy przesiewowe – zaliczamy do nich test biochemiczny PAPP-A. Dzięki nim możemy poznać ryzyko rozwoju różnych chorób u dziecka. W przypadku testu PAPP-A do przeprowadzenia badania wystarczy próbka krwi matki. Kobiety w ciąży w wieku 39 lat badanie to wykonać mogą całkowicie za darmo. Jest to możliwe dzięki refundacji Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ).
- Badania wolnego płodowego DNA – przykładem takiego badania jest Prenatal testDNA. W badaniach tego typu analizowane jest DNA płodu znajdujące się w krwi matki (cffDNA). Testy tego typu są nieinwazyjne i bezbolesne, ale przy tym bardzo czułe. Są one dużo dokładniejsze niż testy przesiewowe, dlatego ciężarnym zaleca się ich wykonanie.
- Badania inwazyjne – tej grupy badań nie zaleca się każdej ciężarnej. Wykonuje się je dopiero w przypadku uzyskania nieprawidłowych wyników innych testów. Badania inwazyjne polegają na analizie próbek, które są pobrane bezpośrednio z otoczenia płodu. Może być to np. płyn owodniowy potrzebny do przeprowadzenia amniopunkcji. W konsekwencji wykonanie tego typu badania wiąże się z ryzykiem wystąpienia powikłań. Jest ono jednak niewielkie – wynosi 1-2%.
Źródła:
- https://badaniaprenatalne.pl/przygotowanie-do-ciazy/wiek-matki-a-ryzyko-chorob/
Dlaczego warto wykonać Prenatal testDNA?