Dzięki badaniom prenatalnym jeszcze przed porodem możemy sprawdzić, czy nasze dziecko nie jest obciążone wadami genetycznymi. Są one bardzo zalecane ciężarnym, które doświadczyły poronienia. Przeczytaj, dlaczego badania prenatalne po poronieniach są takie ważne i jakie testy w szczególności warto wykonać!
Badania prenatalne po poronieniach – dlaczego są takie ważne?
Według statystyk aż 50- 80% poronień spowodowanych jest wadą genetyczną płodu, taką jak zespół Downa czy zespół Edwardsa [1]. Wiele z takich wad powstaje w sposób całkowicie losowy, ale niektóre z nich są dziedziczne. Rodzice, którzy doświadczyli poronienia, często obawiają się kolejnej straty. Dla spokojnej ciąży powinni więc wykonać badanie prenatalne w ciąży po poronieniu. Dzięki temu upewnią się, że maluszek rozwija się prawidłowo i nie ma ryzyka utraty kolejnej ciąży.
Badania prenatalne zalecane są każdej kobiecie ciężarnej. Wykrycie wady genetycznej w poprzedniej ciąży, która zakończyła się poronieniem, jest jednak szczególnym wskazaniem do diagnostyki prenatalnej.
Badania prenatalne w ciąży po poronieniu – które testy wykonać?
Diagnostykę prenatalną rozpocząć powinniśmy od wykonania testu przesiewowego [2]. Takie badania są bezbolesne i nieinwazyjne. Dzięki nim możemy oszacować ryzyko rozwoju niektórych chorób wrodzonych u płodu. Przykładem takiego badania jest test PAPP-A. Dzięki niemu na podstawie próbki krwi u płodu wykryć można trzy najczęściej występujące trisomie – zespół Downa, zespół Edwardsa i zespół Patau.
Obecnie przyszłe mamy mogą skorzystać także z badania wolnego płodowego DNA, takiego jak Prenatal testDNA. Badanie to również jest nieinwazyjne i bezbolesne, ale charakteryzuje się dużo wyższą czułością (ponad 99%). Test Prenatal testDNA wykonać możemy już od 10 tygodnia ciąży. Dzięki temu być może uda nam się uniknąć niepotrzebnego badania inwazyjnego, takiego jak amniopunkcja.
Badanie inwazyjne nie musi być wykonywane w każdej ciąży po poronieniu. Przeprowadzić należy je jedynie w przypadku uzyskania nieprawidłowego wyniku innego testu. W badaniach tych ingeruje się w środowisko płodu, dlatego wiążą się one z niewielkim ryzykiem powikłań. Wynosi ono około 1-2%. Przed badaniem inwazyjnym warto więc wykonać badanie wolnego płodowego DNA. Być może dzięki temu uda się nam go uniknąć.
Dlaczego warto wykonać Prenatal testDNA?
Źródła:
- Skrzypczak, B. Kwinecka-Dmitriew, M. Zakrzewska, A. Latos-Bieleńska, Czy i jak często aberracje chromosomowe zarodków powtarzają się w kolejnej ciąży?, „Ginekologia Polska” 2010, 81 (9)
- Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące postępowania w zakresie diagnostyki prenatalnej (Kwiecień 2009)