Amniopunkcja jest inwazyjnym badaniem prenatalnym. Nie wykonuje się jej jednak u wszystkich kobiet ciężarnych. Jest ona wskazana w przypadku uzyskania nieprawidłowych wyników testów przesiewowych. Na czym dokładnie polega amniopunkcja? Jakie ryzyko niesie za sobą jej wykonanie? Czy są jakieś alternatywy? Odpowiedzi na te pytania dotyczące amniopunkcji znajdziesz poniżej!
Amniopunkcja – na czym polega?
Amniopunkcja jest badaniem, w trakcie którego pobiera się próbkę płynu owodniowego. Jest on pobierany poprzez wprowadzenie jałowej igły przez powłoki brzuszne ciężarnej. W trakcie badania w celach kontrolnych przeprowadzone jest USG. Amniopunkcja przeprowadzana jest najwcześniej w 15 tygodniu ciąży.
Amniopunkcja – z jakim ryzykiem się wiąże?
Amniopunkcja jest badaniem inwazyjnym, dlatego jej wykonanie niesie pewne ryzyko wystąpienia powikłań, takich jak utrata ciąży. Jest ono jednak niewielkie – jakiekolwiek powikłania pojawiają się u jednego na 400 przypadków [1]. Są więc one dość rzadkie. Innym możliwym powikłaniem jest zakażenie wewnątrzmaciczne.
Amniopunkcja – opinie i wskazania medyczne
Medyczne wskazania do wykonania amniopunkcji to:
- Zdiagnozowanie choroby genetycznej w poprzedniej ciąży
- Przypadek choroby genetycznej w najbliższej rodzinie
- Otrzymania nieprawidłowego wyniku nieinwazyjnych badań prenatalnych
- Zajścia w ciążę w wieku 35 lat lub później [2]
Amniopunkcja a test Prenatal testDNA
Amniopunkcja najczęściej wykonywana jest ze względu na otrzymanie nieprawidłowego wyniku testu przesiewowego, takiego jak test PAPP-A. Jednak bardzo często okazuje się, że dziecko jest całkowicie zdrowe, a amniopunkcja została wykonana u mamy, której dziecko jest zdrowe. Przed jej wykonaniem warto więc rozważyć alternatywne opcje, takie jak test Prenatal testDNA. Być może dzięki temu uda nam się uniknąć inwazyjnej amniopunkcji.
Prenatal testDNA jest badaniem wolnego płodowego DNA, które wykonuje się na podstawie małej próbki krwi matki. Wykonać możemy go już od 10 tygodnia ciąży. Jest to badanie, które charakteryzuje się bardzo wysoką czułością. Wynosi ona aż 99%. Przy tym przeprowadzenie testu w przeciwieństwie do amniopunkcji nie wiąże się z ryzykiem wystąpienia żadnych powikłań. Badanie cieszy się więc bardzo dobrymi opiniami kobiet ciężarnych. Wiele z nich zdecydowało się je wykonać i dzięki temu uniknęło zbędnego przeprowadzania badania inwazyjnego.
Dlaczego warto wykonać Prenatal testDNA?
Źródła:
- Wytyczne IUSOG: zabiegi inwazyjne w diagnostyce prenatalnej (2016). Wiley Online Library (wileyonlinelibrary.com). DOI: 10.1002/uog.15945
- Sadłecki P., Walentowicz-Sadłecka M. i inni, 2014. Analiza wskazań do amniopunkcji genetycznej w zależności od wieku pacjentek na podstawie materiału Kliniki Położnictwa, Chorób Kobiecych i Ginekologii Onkologicznej CM UMK w Bydgoszczy. Ginekologia Polska: 85, 420-423.