Od którego tygodnia ciąży można wykonać test Sanco?
Test Sanco można przeprowadzić już od 10. tygodnia ciąży. Jest to możliwe dzięki nowoczesnym metodom analizy wolnego DNA płodowego (cffDNA), które krąży we krwi przyszłej mamy. Warto wykonać badanie i dowiedzieć się więcej na temat ryzyka chorób u swojego maluszka. Oczywiście, zakres badanych chorób może się różnić między badaniami NIPT. Na rynku dostępne jest także nowoczesne badanie wolnego DNA płodu – Prenatal testDNA.
Sanco – jaki ma zakres?
Sanco obejmuje szeroki zakres wykrywania potencjalnych nieprawidłowości genetycznych. Głównym celem badania jest ocena ryzyka wystąpienia trisomii chromosomalnych, takich jak zespół Downa (trisomia 21), zespół Edwardsa (trisomia 18) i zespół Patau (trisomia 13). Ponadto, test może również obejmować analizę mikrodelecji i niektórych innych aneuploidii, w zależności od wybranego wariantu testu. Zakres badania można zazwyczaj dostosować do indywidualnych potrzeb pacjentki i zaleceń lekarza.
Sanco – czy to nieinwazyjny test prenatalny?
Tak, test Sanco jest nieinwazyjnym badaniem prenatalnym. Oznacza to, że nie wiąże się z żadnym ryzykiem dla mamy ani płodu, ponieważ jedynym wymaganym materiałem do analizy jest próbka krwi mamy. W przeciwieństwie do bardziej inwazyjnych metod, takich jak amniopunkcja czy biopsja kosmówki, test Sanco nie niesie ryzyka poronienia ani innych powikłań. Dzięki temu jest bezpiecznym wyborem dla przyszłych rodziców pragnących uzyskać informacje o zdrowiu genetycznym swojego dziecka.
Ile kosztuje test Sanco?
Cena testu Sanco może różnić się w zależności od wybranego zakresu badania i lokalizacji placówki medycznej oferującej taką usługę. Zazwyczaj cena oscyluje w granicach od 2000 do 3000 złotych. Testy NIPT nie są niestety refundowane w ramach NFZ, można je wykonać jedynie prywatnie. Warto się jednak nad nimi zastanowić, ponieważ mają wysoką czułość i mogą przynieść przyszłej mamie spokój. Badania prenatalne powinna wykonywać każda ciężarna, warto o tym pamiętać.