Ciąża po in vitro jest często długo wyczekiwana i wiąże się z ogromnymi emocjami. Nic dziwnego, że wiele kobiet szuka najdokładniejszych i jednocześnie bezpiecznych metod, aby sprawdzić, czy dziecko rozwija się prawidłowo. Jednym z polecanych badań w takiej sytuacji jest Prenatal testDNA – nieinwazyjny test genetyczny analizujący wolne DNA płodowe.
Prenatal testDNA to badanie z grupy NIPT (ang. Non-Invasive Prenatal Testing). Wykonuje się je z krwi mamy, a analizie poddawane jest wolne DNA płodu krążące w jej krwiobiegu. Można je wykonać już od 10. tygodnia ciąży. Badanie wykrywa najczęstsze trisomie (21. – zespół Downa, 18. – zespół Edwardsa i 13. – zespół Pataua), ale także – w zależności od wybranego wariantu – wiele innych nieprawidłowości chromosomowych.
Czy warto zrobić Prenatal testDNA w ciąży po in vitro?
Przyszłe mamy pytają, czy warto zrobić Prenatal testDNA w ciąży po in vitro, gdy była przeprowadzana diagnostyka preimplantacyjna (PTG). Polega ona na analizie genetycznej komórek jajowych przed zapłodnieniem lub zarodków przed umieszczeniem ich w macicy. PTG i Prenatal testDNA to różne badania, które nie wykluczają się wzajemnie.
PTG zwykle obejmuje badania pod kątem najczęstszych trisomii (takich jak trisomia 21. – zespół Downa, 13. – zespół Patau, 18. – zespół Edwardsa) i innych nieprawidłowości genetycznych. Tymczasem Prenatal testDNA Karyo Plus bada też rzadkie zmiany liczbowe chromosomów oraz delecje, duplikacje i mikrodelecje. Takie zmiany są małe, jednak mogą mieć duży wpływ na zdrowie dziecka. Umożliwia to dostarczenie szerszej wiedzy o zdrowiu dziecka. Rozważając wykonanie Prenatal testDNA w ciąży po in vitro warto porównać zakres badanych nieprawidłowości oraz czułość testu w ich wykrywaniu.
.
Według rekomendacji PTGiP “Wszystkie kobiety ciężarne w Polsce, bez względu na wiek, powinny mieć zaproponowane przesiewowe badania prenatalne w kierunku najczęściej spotykanych wad rozwojowych i aberracji chromosomowych. ” [1] Szczególnie jeśli mają ponad 35 lat i gdy występowały choroby genetyczne w poprzednich ciążach, co często ma miejsce wśród par, które poddały się procedurze in vitro.
Dlaczego jeszcze warto zrobić Prenatal testDNA po in vitro?
Prenatal testDNA jest nieinwazyjny, a jednocześnie ma wysoką czułość i szeroki zakres badanych nieprawidłowości. Jego prawidłowy wynik może pozwolić mamie zyskać spokój o zdrowie dziecka oraz uniknąć badań inwazyjnych, takich jak amniopunkcja.
Dlaczego warto zrobić Prenatal testDNA?
Prenatal testDNA po in vitro. Podsumowanie
Jeśli jesteś w ciąży po in vitro i zależy Ci na nieinwazyjnym i dokładnym teście NIPT, Prenatal testDNA może być dobrym wyborem. Wyróżnia się szerokim zakresem badanych nieprawidłowości i dużą skutecznością. Dzięki temu dostarcza wiele ważnych informacji o zdrowiu dziecka już na wczesnym etapie ciąży, a rodzice mogą zyskać poczucie spokoju i bezpieczeństwa.
Zobacz też: Jak wyglądają wyniki Prenatal testDNA? >>
Więcej informacji
Chcesz zrobić Prenatal testDNA i masz pytania? Skorzystaj z bezpłatnych konsultacji!
Źródła:
[1] Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące postępowania w zakresie diagnostyki prenatalnej (Kwiecień 2009); badaniaprenatalne.pl/nipt/nieinwazyjne-testy-prenatalne-a-in-vitro/ [dostęp 21.03.2025 r.]; badanienifty.pl/badania-prenatalne/badania-prenatalne-w-ciazy-po-in-vitro/ [dostęp 21.03.2025 r.]; badaniaprenatalne.pl/nieplodnosc/diagnostyka-preimplantacyjna [dostęp 21.03.2025 r.]