Czy warto zrobić Prenatal testDNA w ciąży po in vitro?

Czy warto zrobić Prenatal testDNA w ciąży po in vitro?

Ciąża po in vitro jest często długo wyczekiwana i wiąże się z ogromnymi emocjami. Nic dziwnego, że wiele kobiet szuka najdokładniejszych i jednocześnie bezpiecznych metod, aby sprawdzić, czy dziecko rozwija się prawidłowo. Jednym z polecanych badań w takiej sytuacji jest Prenatal testDNA – nieinwazyjny test genetyczny analizujący wolne DNA płodowe.

Prenatal testDNA to badanie z grupy NIPT (ang. Non-Invasive Prenatal Testing). Wykonuje się je z krwi mamy, a analizie poddawane jest wolne DNA płodu krążące w jej krwiobiegu. Można je wykonać już od 10. tygodnia ciąży. Badanie wykrywa najczęstsze trisomie (21. – zespół Downa, 18. – zespół Edwardsa i 13. – zespół Pataua), ale także – w zależności od wybranego wariantu – wiele innych nieprawidłowości chromosomowych.

Czy warto zrobić Prenatal testDNA w ciąży po in vitro?

Przyszłe mamy pytają, czy warto zrobić Prenatal testDNA w ciąży po in vitro, gdy była przeprowadzana diagnostyka preimplantacyjna (PTG). Polega ona na analizie genetycznej komórek jajowych przed zapłodnieniem lub zarodków przed umieszczeniem ich w macicy. PTG i Prenatal testDNA to różne badania, które nie wykluczają się wzajemnie.

PTG zwykle obejmuje badania pod kątem najczęstszych trisomii (takich jak trisomia 21. – zespół Downa, 13. – zespół Patau, 18. – zespół Edwardsa) i innych nieprawidłowości genetycznych. Tymczasem Prenatal testDNA Karyo Plus bada też rzadkie zmiany liczbowe chromosomów oraz delecje, duplikacje i mikrodelecje. Takie zmiany są małe, jednak mogą mieć duży wpływ na zdrowie dziecka. Umożliwia to dostarczenie szerszej wiedzy o zdrowiu dziecka. Rozważając wykonanie Prenatal testDNA w ciąży po in vitro warto porównać zakres badanych nieprawidłowości oraz czułość testu w ich wykrywaniu.

Co mówią mamy, które zrobiły Prenatal testDNA

⭐⭐⭐⭐⭐ 100% zadowolonych pacjentek
Ania
🇵🇱 Polska

Bardzo miła i profesjonalna obsługa. Zarówno przy rejestracji- pani bardzo wyrozumiała, mocno empatyczna i bardzo pomocna. Tak samo we współpracującym punkcie pobrań (Gdynia). Panie pracują z uśmiechem, zaangażowaniem i dużym wsparciem, co jest nieodzowną pomocą przy, bądź co bądź, dość stresujących badaniach. Wyniki przyszły wcześniej niż deklarowano. Serdecznie dziękujemy i polecamy!

Iza
🇵🇱 Polska

Jestem bardzo zadowolona z obsługi przedsprzedażowej (umówienie na CITO terminu w dogodnej lokalizacji), posprzedażowej (pytania o dostęp do panelu pacjenta oraz o wyniki). Krew pobrano mi w czwartek, a w następnym tygodniu w piątek do 16:00 miałam wynik badania. Całe szczęście test nie wykrył żadnych wad, więc okazało się, że będziemy mieć zdrowego synka 🙂 Jestem już spokojna, czego tak bardzo potrzebowałam w moim stanie, a mąż dodatkowo dumny, że spłodził syna 🙂

Olga
🇵🇱 Polska

Krew pobrano mi w środę i w następną środę przed południem już miałam wyniki. Więc o wiele szybciej wyniki przyszły niż miało to być. Dzięki temu o wiele mniej dni byłam narażona na stres i niepewność. Dzięki testowi jestem już spokojna, że dzidzi w moim brzuchu jest zdrowe. POLECAM !!!

Agnieszka
🇵🇱 Polska

Zdecydowaliśmy się z zrobić testDNA, ponieważ badania prenatalne testu PAPPA wyszły źle trisomia 21. Chcąc się uspokoić zdecydowałam się na ten test, zadzwoniłam pod określony nr.tel. tam odebrała bardzo miła konsultantka, która pomogła mi wszystko zorganizować i przeprowadzić prawidłowo dziękuję bardzo. Na wyniki miałam czekać do 12 dni roboczych, ku mojemu zaskoczeniu wyniki były już po 7 dniach roboczych. Dziękuję wyniki wyszły prawidłowe jestem szczęśliwa i spokojna.

.

Według rekomendacji PTGiP “Wszystkie kobiety ciężarne w Polsce, bez względu na wiek, powinny mieć zaproponowane przesiewowe badania prenatalne w kierunku najczęściej spotykanych wad rozwojowych i aberracji chromosomowych. ” [1] Szczególnie jeśli mają ponad 35 lat i gdy występowały choroby genetyczne w poprzednich ciążach, co często ma miejsce wśród par, które poddały się procedurze in vitro.

Dlaczego jeszcze warto zrobić Prenatal testDNA po in vitro?

Prenatal testDNA jest nieinwazyjny, a jednocześnie ma wysoką czułość i szeroki zakres badanych nieprawidłowości. Jego prawidłowy wynik może pozwolić mamie zyskać spokój o zdrowie dziecka oraz uniknąć badań inwazyjnych, takich jak amniopunkcja.

Dlaczego warto zrobić Prenatal testDNA?dlaczego warto zrobićprenatal testdna

Prenatal testDNA po in vitro. Podsumowanie

Jeśli jesteś w ciąży po in vitro i zależy Ci na nieinwazyjnym i dokładnym teście NIPT, Prenatal testDNA może być dobrym wyborem. Wyróżnia się szerokim zakresem badanych nieprawidłowości i dużą skutecznością. Dzięki temu dostarcza wiele ważnych informacji o zdrowiu dziecka już na wczesnym etapie ciąży, a rodzice mogą zyskać poczucie spokoju i bezpieczeństwa.

Zobacz też: Jak wyglądają wyniki Prenatal testDNA? >>

Więcej informacji

Chcesz zrobić Prenatal testDNA i masz pytania? Skorzystaj z bezpłatnych konsultacji!

bezplatne konsultacje prenatal testdna v2

 

Źródła:

[1] Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące postępowania w zakresie diagnostyki prenatalnej (Kwiecień 2009); badaniaprenatalne.pl/nipt/nieinwazyjne-testy-prenatalne-a-in-vitro/ [dostęp 21.03.2025 r.]; badanienifty.pl/badania-prenatalne/badania-prenatalne-w-ciazy-po-in-vitro/ [dostęp 21.03.2025 r.]; badaniaprenatalne.pl/nieplodnosc/diagnostyka-preimplantacyjna [dostęp 21.03.2025 r.]
Oceń