Chcesz uzyskać spokój i wiedzę, że maluszek rozwija się prawidłowo w czasie ciąży? W Twojej sytuacji warto zrobić badania prenatalne. Na Śląsku dostępnych jest wiele placówek oferujących nowoczesne testy, ale jak wybrać te odpowiednie dla Ciebie i gdzie zrobić? Podpowiadamy.
Co obejmują badania prenatalne i dlaczego warto je wykonać?
Badania prenatalne to szeroki zakres testów wykonywanych w trakcie ciąży, które mają na celu ocenę zdrowia i rozwoju płodu. Dzielą się na nieinwazyjne badania prenatalne (np. USG, testy z krwi matki takie jak PAPP-A) oraz inwazyjne badania prenatalne (np. amniopunkcja).
Szczególnym zainteresowaniem cieszą się badania nieinwazyjne, szczególnie nowoczesne badania wolnego płodowego DNA (czyli testy NIPT). Dlaczego? Bo są bezpieczne dla mamy i dziecka, a jednocześnie niezwykle dokładne. Dlatego dostarczają wiele informacji o zdrowiu dziecka i mogą pozwolić odzyskać spokój i uniknąć amniopunkcji.
Badania wolnego płodowego DNA – czym są?
Badania wolnego płodowego DNA polegają na analizie fragmentów DNA dziecka krążących we krwi mamy. Wystarczy pobranie jednej próbki krwi z żyły już od 10. tygodnia ciąży, by uzyskać dokładne informacje o ewentualnych nieprawidłowościach genetycznych.
Testy tego typu wykrywają m.in.:
- najczęstsze trisomie: zespół Downa (trisomia 21), zespół Edwardsa (trisomia 18.) i Pataua (trisomia 13.),
- zmiany liczby chromosomów płci (np. zespół Turnera),
- rzadkie zmiany liczby chromosomów,
- delecje, duplikacje i czasami również mikrodelecje (np. zespół DiGeorge’a),
- płeć na życzenie mamy.
Test NIPT – nowoczesność i dokładność w jednym
Test NIPT (ang. Non-Invasive Prenatal Testing) to właśnie badanie oparte na analizie wolnego DNA płodu. Cechuje go bardzo wysoka czułość, sięgająca ponad 99% w wykrywaniu zespołu Downa, co jest porównywalne z czułością amniopunkcji, przy jednoczesnym zachowani nieinwazyjnego charakteru badania. Warto podkreślić, że test NIPT to nie tylko wynik, ale i spokój psychiczny przyszłej mamy. Wiedza o tym, że dziecko rozwija się prawidłowo, pozwala cieszyć się ciążą bez zbędnego stresu. Jednym z polecanych badań jest Prenatal testDNA, który wyróżnia się szerokim zakresem analizowanych chorób oraz potwierdzoną skutecznością.
Czytaj więcej: Na czym polega Prenatal testDNA? >>
Badania wolnego płodowego DNA – cena
Dla wielu kobiet ważna jest też kwestia finansowa. Ile kosztują badania wolnego płodowego DNA? Badania wolnego płodowego DNA cena uzależniona jest od zakresu analiz i oferty placówki. W przypadku podstawowego testu NIPT (np. Prenatal testDNA), cena zaczyna się już od ok. 1600 zł, a bardziej rozbudowane wersje mogą kosztować nieco więcej, do około 2400 zł.
Choć koszt nie jest najniższy i nie jest refundowany przez NFZ, to:
- nieinwazyjność badania,
- dokładność wyniku,
- możliwość poznania płci dziecka,
- oraz spokój psychiczny
sprawiają, że to rozwiązanie dobre dla mam, które nie chcą lub nie mogą zrobić badań inwazyjnych. Warto zapytać również o możliwość rozłożenia płatności na raty 0%.
Zobacz też: Cennik pakietów Prenatal testDNA >>
Test NIPT cena – co zawiera się w usłudze?
Test NIPT cena obejmuje w zależności od oferty placówki i rodzaju badania:
- pobranie próbki krwi w placówce lub z dojazdem do domu w Katowicach i na całym Śląsku,
- transport próbki do laboratorium,
- analizę genetyczną w laboratorium,
- szybki wynik online, bez konieczności dodatkowego dojazdu do placówki,
- możliwość skonsultowania wyniku z lekarzem genetykiem jeśli test wykryje nieprawidłowość.
Jeśli wybierzesz Prenatal testDNA dostępny także na Śląsku, wszystkie opcje masz w cenie badania.
Badania prenatalne Śląsk – gdzie zrobić?
Jeśli jesteś w ciąży i zastanawiasz się nad wykonaniem badań prenatalnych na Śląsku znajdziesz wiele opcji. Mamy coraz częściej korzystają z nieinwazyjnych badań NIPT takich jak Prenatal testDNA. Badanie możesz zrobić na miejscu w placówkach testDNA na Śląsku lub z dojazdem pielęgniarki do domu – również w mniejszych miejscowościach i wsiach.
Sprawdź: Gdzie zrobić Prenatal testDNA? Punkty pobrań i pobrania domowe >>
Masz pytania o badania prenatalne? Szukasz placówki na Śląsku? Zadzwoń do nas – chętnie Ci doradzimy.
Źródła: Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników: https://ptgin.pl; Ministerstwo Zdrowia: https://www.gov.pl/web/zdrowie; Medycyna Praktyczna: https://www.mp.pl; prenataltestdna.pl/zrodla